Вашата оценка

Василий Велики

Василий Велики
Василий Велики е архиепископ на Кесария, вселенски отец и учител на Църквата, църковен писател и богослов. В Римокатолическата църква е наричан също доктор на църквата (от лат. doctor ecclesiae). Автор на многочислени проповеди и писма на богословска тематика.
Роден е около 330 г. в Кесария Кападокийска (гр. Кайсери, днешна Турция) в знатно семейство. Св. Василий получава образованието си в кесарийското училище, където се запознава с бъдещия бележит църковен отец св. Григорий Богослов. Образованието му продължило в Константинопол, а по-късно и в Атина. Приема християнството през 357 г. Предприема пътуване в Сирия, Палестина, Месопотамия и Египет, където изучава аскетика. След завръщането си заедно с брат си Петър основава монашеско общежитие в близост до Неокесария, на брега на р. Ирис. Към него се присъединява и св. Григорий.
Този период е белязан от засиленото влияние на арианската ерес, която въпреки осъждането й на Първия вселенски събор (365 г.). Св. Василий взима дейно участие в борбата срещу арианството. 
През 364 г. той се завръща в Кесария, приема презвитерски сан и става близък помощник на Кесарийския епископ Евсевий. През 370 г. самият той е избран за епископ.
Организира създаването на благотворителен институт, като около храма е бил изграден голям комплекс, съдържащ болница, страноприемница, работилници, училище, жилища за епископа, свещениците, лекарите и служителите, които приютявали болни и недъгави, крайно бедни бездомници и сираци.
Роден малко след Първия вселенски събор, св. Василий отдава целия си живот на теоретическото обосноваване на истината в православното богословие и успява богословски да подготви догматичното изповядване на вярата от Втория вселенски събор (381 г.), проведен само две години след смъртта му. Основни негови творби са "За Светия Дух", "Шестоднев", книгите срещу арианеца Евномий. Така св. Василий се проявил като вселенски учител на Църквата, стремящ се да я запази от ересите и да я укрепи и въздигне като "стълб и крепило на истината" (ср. 1Тим. 3:15).
Освен в Източноправославната църква е почитан в Римокатолическата църква, Англиканската, Епископалната и Лутеранската църква.
Автор е на литургия, известна и до днес под името "Василиева литургия".
Св. Василий починал на 1 януари 379 г.

източници
www.pravoslavieto.com
www.wikipedia.org


Произведения на Василий Велики:
Новини
Препоръчваме да прочетете
статии по актуални теми и събития
Библейски тестове
реши тестове, събери точки, спечели книги