Вашата оценка

Народните обичаи

14 Март 2021 г.
В книгата Второзаконие 12-та глава четем, че Господ заповядва на народа Си, след като завладее Обещаната земя, да не изучава религиозните практики на народите, останали в нея. Причината за тази забрана е, че е имало голяма опасност някои обичаи да започнат да им харесват. Някои от тези обичаи били отвратителни, свързани дори с принасяне на човешки жертви. Но и по-безобидните криели опасността лека-полека живата вяра в Бога да бъде заменена с кухи религиозни ритуали. Всяко общество си има своите древни обичаи и практики. Например в България имаме кукери, коледари, лазарки, нестинари и други. Напоследък навлизат и стават модерни и разни чужди обичаи като Хелоуин, Свети Валентин. Всички те се преплитат по някакъв странен начин с традиционната българска вяра (или по-скоро неверие). След като е традиция, се смята за християнска, понеже българите сме „християни“. Много от тези обичаи обаче са чисто езически, а в някои от тях има дори елемент на сатанизъм. Има контакт със свръхестествени сили, които са зли и се стремят към унищожаването на човека, макар и това да не личи на пръв поглед.

Има и добри обичаи, против които не може да се каже нищо. Те са привлекателни, карат сърцето ни да трепне “и да се изпълни с религиозно благоговение. Но основният проблем е в замяната на истинското с позата. Много лесно може външната форма да стане основна и да измести истинската същност.

Моят апел е да зачитаме обичаите на своя народ, но да не заменяме с тях чистотата на Божието слово. Бог не изисква ритуали, мистични практики, храмове и разни външни пози. За Него е важна искрената и дълбока сърдечна вяра. Той иска човек да Го познава чрез Неговото слово, което е достъпно за всеки.
Новини
Препоръчваме да прочетете
статии по актуални теми и събития
Библейски тестове
реши тестове, събери точки, спечели книги