Вашата оценка

ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА

07 Февруари 2023 г.
ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА
Този текст е написан и публикуван през 2012 година след земетресението в Перник, което беше силно усетено в София и други градове в България. Днес, десет години по-късно се събудихме с новината за унищожителното земетресение в Турция. Трагедията е огромна. Събуждат се много размисли. Затова публикуваме текста отново днес.



Вече почти две седмици живеем с неприятните спомени от последното земетресение. Няма човек, който да го е усетил и да не се е уплашил поне малко. Някои вече се успокоиха. А някои още не могат да се отърсят от парализиращия ужас, не смеят да останат сами вкъщи, не смеят да се качат на висок етаж в блок, не смеят да слязат в мазе... Все още се водят спорове какво би трябвало да се направи в такъв случай – да се бяга и да се чака навън (колко?) или да си легнеш пак и да разчиташ, че няма да дойде по-страшен трус (???).

Много хора споделят, че най-неприятното им усещане е било чувството на пълна безпомощност. От повечето сгради, особено в големия град, не може да се избяга така бързо. Дори може да се окаже, че бягането носи по-големи опасности. Земята под нас се люлее, стените пукат, шкафове се отварят, вази и картини падат, а ние можем в най-добрия случай да застанем под някоя стабилна врата. Върху това, което се случва наоколо, нямаме ни най-малко влияние... В крайна сметка се оказваме зависими от здравината на сградата. Слава Богу, оказа се, че строителството в България не е толкова лошо – при земетресение от такава степен можеше да има далеч повече щети. Но когато ни залюлее, можем само да се надяваме, че архитектът е проектирал блока ни достатъчно надеждно, а строителят го е изпълнил достатъчно съвестно. Често не познаваме нито архитекта, нито строителя, но в такава ситуация животът ни зависи от тях.



Всъщност животът ни е пълен със земетресения от най-различен характер. Има силни и слаби, добри и лоши. Някои само ни напомнят като неприятно убождане, че не владеем живота си така, както сме си мислили. Други го преобръщат из основи. Това може да е например смърт на близък човек, тежка болест, загуба на работата и други нещастия, срещу които никой не е застрахован. Но и радостните събития в живота като например женитба, раждане на дете, строеж на къща, също променят радикално живота ни и ние трябва да се нагодим към съвършено нова ситуация с нейните обективни и неумолими изисквания.



Има хора, които живеят в постоянен страх от бъдещи земетресения – и в буквалния и в преносния смисъл. Притесненията за бъдещето, за евентуалните опасности, които дебнат там, ги парализират и ги правят неспособни да живеят нормално в настоящето. От една страна това е глупаво. Никой не може да знае какво носи утрешният ден и затова е разумно да се занимаваме само с грижите на днешния. Но все пак нещо отвътре ни човърка. Светът съвсем реално е пълен с такива ужаси, че трудно можем да си живеем спокойно и да вярваме, че няма да ни се случи нищо лошо. Има ли някакво разрешение на този проблем? Или сме обречени да живеем в плахо очакване и да се успокояваме, че „всичко ще бъде наред“, но без да знаем защо?



В Библията четем за един от първите хора, които са познавали живия, истински Бог. Това е Авраам, който е наречен „приятел на Бога“. Той е живял преди около 4000 години в град Ур в Халдея, един от големите центрове на древната цивилизация. Този град е имал канализация и асфалтирани улици, там са процъфтявали търговията, науките и културата. В един момент Бог се явява на Авраам и му казва да напусне този град и да отиде в някаква друга, незнайна земя, която Той ще му покаже впоследствие. И Авраам става, взима цялото си семейство и тръгва. Той вярва, т.е. има доверие, че Бог знае какво прави. В Библията се казва така: „С вяра Авраам, когато беше повикан да излезе и да отиде на едно място, което щеше да получи в наследство, послуша и излезе, без да знае къде отива. С вяра той се засели в обещаната земя като в чужда и живееше в шатри със синовете си Исаак и Яков, сънаследниците на същото обещание, защото очакваше един град, който има вечни основи, но който Архитект и Строител е Бог.“



Това преселване със сигурност е било тежко земетресение в живота на Авраам, а също и на жена му, баща му, племенника му и ред други хора, които са тръгнали заедно с него. Но той е тръгнал смело, защото е имал сигурността, че отива в град, който има ВЕЧНИ ОСНОВИ. Много интересно. Основа, която е от вечността и за вечността, която не може да се поклати. Архитект и Строител на този град е самият Бог. Той го е замислил, планирал и построил. Такъв град едва ли може да се срине от земетресение, пък било то и десета степен по Рихтер. Такова нещо бихме желали! Единствено нещо вечно може да ни даде сигурност и спокойствие. Единствено в нещо вечно духът ни може да намери покой.



Затова християнската вяра е нещо изключително благоразумно. Колкото и да сме добре в този свят, здравият разум трябва да ни говори, че всички блага, които имаме, са несигурни. Нито здравето, нито добрата работа, нито щастливото семейство, нито парите ни са гарантирани. В един миг можем да изгубим всяко от тези неща. Това ни напомни и скорошното земетресение. Но дори и да не преживеем някакви радикални сривове, да ни се разминат тежки житейски кризи, дори да изживеем целия си живот спокойно и щастливо, пак един ден този живот ще свърши. След 100 години едва ли някой от нас ще бъде тук. Затова можем да имаме сигурност и спокойствие само в нещо ВЕЧНО. Ние инстинктивно копнеем за нещо трайно, което няма да се развали, да премине, да се обезсмисли. В Библията се казва, че Бог е положил вечността в човешкото сърце.



Господ ни предлага спасение от тази агония на преходността чрез Своя Син Иисус Христос. Той е дал живота Си като жертва за нашите грехове и всеки, който се обърне към Него с покаяние и доверие, може да получи прошка и спасение от наказанието, което заслужава. Обръщането към Него е контакт с една реална, жива Личност. Това е нещо като запознанство – както Авраам е познавал Бога и е бил Негов приятел. В Библията се казва, че познаването на Иисус Христос е равносилно на вечен живот. Помислете какво значи ВЕЧЕН ЖИВОТ. Ясното потвърждение за това е възкресението на самия Христос. Това е неопровержим исторически факт. Иисус Христос е бил мъртъв и после е възкръснал – следователно и сега продължава да е жив, макар и да не ходи видимо по тази земя, както преди да умре. Той е обещал на тези, които вярват в Него, че за тях има приготвени жилища „в небесата“, т.е. в света на вечността. Това е вечният град, към който е тръгнал (и вече е стигнал) и Авраам. Този град има непоклатими основи, той е проектиран и изпълнен от самия Бог. Там няма да имаме нужда от застраховка срещу земетресение. Най-добрата застраховка за това е смъртта и възкресението на Божия Син.




Новини
Препоръчваме да прочетете
статии по актуални теми и събития
Библейски тестове
реши тестове, събери точки, спечели книги